Зміст

 • Цінова політика
 • Конфігурації персональних комп’ютерів
  • Заводська або ж фабрична збірка
  • Кастомний збірка (на замовлення)
  • Самостійна збірка
 • Комплектуючі
  • Процесор
  • Материнська плата
  • Відеокарта
  • Оперативна пам’ять
  • Жорсткі диски
 • Наявність приводу
 • Система охолодження
 • Наявність хорошого стаціонарного комп’ютера в наші дні просто незаперечно. Він необхідний практично у всіх сферах діяльності і допомагає не тільки в роботі, але й у відпочинку. Ви можете робити з його допомогою практично все, що заманеться. Однак для кожного роду занять потрібні ті або інші переваги, що надаються комплектуючими самого пристрою. Саме тому, перш ніж купувати комп’ютер, важливо замислитися для яких цілей він потрібний, якими повинні бути мінімальні технічні показники, що дозволяють здійснювати першочергові завдання, в яку вартість все це може перетворитися і багато інші аспекти. Про все це ми написали в цій статті, яка покликана полегшити деяким користувачам задачу на вибір оптимального варіанта.

  Цінова політика

  Перш ніж перейти до безпосереднього розбору важливих параметрів при покупці комп’ютера, варто розібратися з питанням вартості і що на неї впливає. Як і в більшості випадків з різним асортиментом пристроїв ринку техніки, комп’ютери також можна умовно поділити на три категорії: бюджетні, середні і топ клас. Звичайно ж, такий розподіл не може бути чітким, як, наприклад, у смартфонів, а все тому, що комплектуючі ПК не тільки можуть легко взаємозамінюватися, але і спочатку мати різну мірою вартості і якості, незважаючи на загальну ціну пристрою.

  Також, на багатьох сайтах інтернет-магазинів можна зустріти наступну класифікацію:

  • Для відпочинку: У даної категорії в основному знаходяться пристрої з низькими технічними показниками, яких все ж цілком достатньо для відмінної роботи системи і виконання ряду простих завдань. З допомогою такого комп’ютера можна без проблем використовувати можливості виходу в інтернет, переглядати відео, слухати музику і користуватися різними офісними додатками. Даний сегмент не запропонує високих показників продуктивності та, все ж, буде працювати як годинник, якщо не випробовувати його в тих областях, для яких він не призначений. Враховуючи нинішній курс та комплектуючі, в середньому такий пристрій може обійтися до $400.
  • Для навчання/роботи: Комп’ютери цього класу можуть надати вже куди більш високу продуктивність і часом порадувати цілком непоганим залізом при оптимально доступною ціною. Вони, в основному, зібрані таким чином, щоб відповідати головним вимогам назви свого класу. А саме надати швидку і надійну роботу операційної системи, поряд з хорошою багатозадачністю і комфортною роботою всіх необхідних утиліт. При вдалому збігу обставин, а точніше встановлених комплектуючих, вони можуть дозволити навіть запускати деякі актуальні гри. Так, вони можуть відтворюватися не при максимальних параметрах, однак можливість приємно провести час все ж таки присутня. Такий комп’ютер може коштувати від $500 до $800 на сьогоднішній день. Знову ж таки, все залежить від “заліза”.
  • Геймерські (ігрові): Ну а в цю категорію, природно, входять вже куди більш потужні комп’ютери, які також, в залежності від комплектації, можуть дозволити істинним геймерам насолодитися якісним ігровим процесом. Враховуючи нинішні системні вимоги сучасних комп’ютерних ігор, для них необхідно якісно, а разом з тим і дороге залізо. Часом одна відеокарта може обійтися користувачеві у вартість ПК попередньої категорії. Так що цілком природно очікувати, що такі комп’ютери не тільки будуть недешево коштувати, але при цьому зможуть надати такі показники продуктивності, які дозволять впоратися практично з усіма можливими завданнями без будь-якого праці. Говорячи про високої вартості, логічно, що вона може починатися від $900 і претендувати на відмітку в кілька тисяч доларів.

  Є також ще одна, не менш важлива категорія комп’ютерів, яку багато іменують по-своєму, і вона в основному призначається для просунутих і складних графічних робіт. В основному такі комп’ютери використовуються людьми, професії яких припускають собою графічний дизайн, будь то 3D-моделювання або робота з анімацією, відеомонтаж та інші процеси, що навантажують як відеокарту і процесор. Саме для таких цілей туди встановлюються куди більш потужні комплектуючі, найчастіше для більш швидкої обробки операцій, так як, наприклад, в ігровому процесі від такого заліза хоч і буде приріст, він може виявитися не таким вже й колосальним. І такі робочі станції можуть обходиться, як і ігрові, а то й на порядок дорожче.

  Серед інших, менш значущих категорій комп’ютерів існують також моноблоки і неттопи, які цілком можуть ставитися до інших, описаних вище типів, поєднуючи в собі всі необхідні параметри. Однак вони пропонують трохи інший форм-фактор пристрою. І перші являють собою конструкції типу “все в одному”, пропонуючи наявність монітора в більш об’ємному корпусі, природно, приховує всі інші деталі повноцінного настільного комп’ютера. В той час, як другий тип є настільним аналогом нетбука, представленому у відносно невеликому і компактному корпусі. Такі комп’ютери не володіють досить потужним залізом для виконання ресурсоємних завдань, однак цілком підійдуть для використання в якості провідника в інтернет, наприклад в інтернет-кафе) або ж для найпростіших офісних потреб.

  В принципі, такий поділ цілком логічно і вже може істотно полегшити вибір користувачеві, наталкивая його на думки про подальшу сфері використання комп’ютера. Так що, розібравшись у даній класифікації, ми можемо сміливо рухатися далі.

  Конфігурації персональних комп’ютерів

  Дане питання передбачає розгляд кількох варіантів і можливостей придбання або ж складання готового до використання комп’ютера, грунтуючись на різні збірки, надані виробниками або ж спеціалізованими сайтами. Кажучи простіше, у користувача завжди є три варіанти покупки, які ми і розглянемо більш детально.

  Заводська або ж фабрична збірка

  Даний метод є одним з найпростіших, так як маса виробників пропонує свої, вже готові до використання стаціонарні комп’ютери за оптимальною вартістю. Також цим займаються і різні інтернет-магазини, надаючи широкий вибір конфігурацій і категорій, з якими ми вже ознайомилися. Ви завжди можете перевірити склад комплектуючих тієї чи іншої моделі, зазначених на сайті або в картці товару, і будете впевнені в тому, що придбаєте саме те, що підібрали.

  Такий спосіб вельми корисний для тих, хто не дуже розбирається в підборі заліза та основи його взаємодії між собою. Насамперед тому, що все це вже зроблено максимально оптимальним чином, розраховуючи на ті чи інші потреби. Також, з точки зору витрат, максимум, що може бути доведеться сплатити понад вартості придбання, так це його доставку.

  Кастомний збірка (на замовлення)

  Такий підхід також вітається серед більшості користувачів, і навіть тих, хто, як і в першому випадку, не сильний в підборі комплектуючих. Існує велика безліч перевірених компаній, що займаються збиранням персональних комп’ютерів на замовлення, що пропонують не тільки готові збірки з можливістю зміни і удосконалення, але також у багатьох випадках і певні “конструктори”, що дозволяють особисто вибрати всі необхідні компоненти.

  Відмінною особливістю такого методу може стати можливість замовлення оригінального системного блоку, якщо вже не зробленого спеціально для користувача, так точно прикрашеного. Багато компаній цим і приваблюють клієнтів, дозволяючи створити свій унікальний дизайн для вашого комп’ютера. Все це, звичайно, дуже приємно і нітрохи не гірше першого варіанту, проте, в більшості випадків, крім вартості самого комп’ютера, користувач оплачує також і за роботу, проведену над ним. Це цілком логічно, але орієнтоване, на жаль, не на кожного.

  Самостійна збірка

  Останній з можливих варіантів придбання комп’ютера це, звичайно ж, зібрати всі необхідні комплектуючі самостійно. Позитивною стороною такого рішення може стати той факт, що якщо ви добре в цьому розбирається, то він зможе вибрати і знайти всі необхідні комплектуючі по більш приємною вартості. І навпаки, такий метод вкрай не рекомендується тим користувачам, які мало що розуміють в складанні персонального комп’ютера. Крім того, що потрібно знайти ці самі комплектуючі їх потрібно буде ще й правильно зібрати, а незнання процесу, як і незначна помилка при складанні можуть легко призвести до не самим хорошим наслідків. Так що, навіть якщо ви хочете заощадити, вибравши цей спосіб, задумайтеся про можливі розтрати, а ще – знайдіть серед друзів або знайомих того, хто буде напевно в цьому розбиратися.

  Комплектуючі

  Розібравшись з можливими варіантами придбання комп’ютера та їх типами, варто перейти до не менш важливої частини – “залозу”, ну або ж комплектуючим. Якщо задаватися питанням про самостійній збірці комп’ютера, то цей пункт потрібно знати на всі сто. Що потрібно, куди і в якій послідовності ставити, все це, в принципі, базові поняття. Більш важливо розбиратися і вміти орієнтуватися в широкому асортименті цих самих комплектуючих, а також розуміти, що з чим працює найкраще.

  Процесор

  Обчислювальним центром або, як кажуть у народі, “мозком” будь-якого комп’ютера, планшета або смартфона є центральний процесор. Звичайно, для кожного пристрою вони різні, мають різну архітектуру, потужність і інше, але нас цікавлять саме комп’ютерні. І так вже склалося, що лідерами з виробництва процесорів на комп’ютерному ринку є дві відомі корпорації Intel і AMD. Це ще одні представники, серед безлічі гігантів ринку техніки, серед яких продуктів відбувається вічна “боротьба”, в основному звичайно у користувачів.

  Раніше вважалося, що процесори від AMD понад бюджетні і при тому менш продуктивні, в той час як Intel тримала високу планку якості з не менш низьким цінником. Проте зараз, при набирає темп стрімкому розвитку технологій, зростає і конкуренція. А це, в свою чергу, привело нас до того, що тепер обидві компанії можуть представляти свою продукцію у всіх нішах, від бюджетних до топових. Природно, параметри процесора підбираються насамперед під завдання, зумовлені пристрою, так що тут вже кожен вибирає для себе більш підходящі.

  Якщо говорити про бюджетні варіанти збірок, яким необхідна хороша робота системи, то їм цілком підійдуть процесори лінійок Intel Celeron або AMD Athlon. При необхідності більш ефективної роботи можна накинути деяку суму і дивитися у бік моделей AMD FX або Intel Core i3/i5. І тут вже можуть виникнути суперечки, так як представники серії FX відчутно дешевше, але серед безлічі користувачів відзначається досить великий нагрівання даних процесорів, а те, що близькі по технічних параметрах Core i3 або i5 працюють “тихіше”, для деяких не виправдовує їх високої вартості.

  Якщо ж ви націлені не тільки на високу продуктивність в роботі, але і відмінні показники в іграх, то варто звернути увагу на останні моделі на зразок AMD Ryzen 5 або Ryzen 7, а також на Intel Core i7 або i9 (бажано останнього 7-го покоління Kaby Lake). Всі варіанти відмінно підходять для сучасного “заліза” і демонструють хороші показники при різних навантаженнях. Звичайно, AMD можуть трохи поступатися по загальній продуктивності в іграх, проте у цій справі бере участь не тільки центральний процесор. А, значить, поки всі комплектуючі не підібрані до кінця, не варто зосереджувати увагу на моделях, лише трохи перевершують інші варіанти.

  Материнська плата

  Іншою важливою частиною при складанні комп’ютера є материнська плата, яка також здатна побічно вплинути на вибір користувачем всіх інших комплектуючих, і процесора зокрема. Вся справа в тому, що материнська плата – механізм досить непростий, і широкий асортимент цього ринку обумовлений тим, що вони працюють з різними комплектуючими і мають різні набори портів, роз’ємів, радіаторів та іншого. Їх, в принципі, поділяють також, як і все інше залізо, а саме на бюджетні для простих збірок, середні з досить високою якістю і оптимальними параметрами і “наворочені” ігрові, які можуть підтримувати все, що потрібно і не дуже.

  Вибір материнської плати часто відбувається за принципом порівнювання параметрів інших комплектуючих і пошуку “золотої середини”, однак, незважаючи на сокети під певний процесор, або розміри, що підходять під системний блок, варто також звернути увагу на наступні особливості:

  • достатня кількість портів USB (особливо добре, якщо це USB 3.0);
  • достатня кількість роз’ємів для встановлення модулів оперативної пам’яті;
  • наявність всіх необхідних компонентів серед списку підтримуваних материнською платою;
  • не зайвим буде і наявність порту нового формату USB Type-C;
  • наявність HDMI;
  • наявність якісних радіаторів на чіпсеті і в системі живлення процесора;

  Підбираючи материнську плату, користувач, безумовно, зіткнеться з великим вибором, однак, визначившись з параметрами, їх кількість значно зменшиться. В основному ринок займає продукція виключно відомих, перевірених часом компаній і брендів, так що на рахунок якості чи доведеться переживати. А якщо не чистити комп’ютер зсередини і систематично перевантажувати, то в сервісний центр вона може потрапити незалежно від того, чи була вона дорогою або ж бюджетної.

  Відеокарта

  Просуваючись далі ми натрапляємо на чергове комплектуючий, яке в окремих випадках додає значну суму до загальної вартості комп’ютера, а саме відеокарту. І якщо комп’ютер купується не тільки з робочою метою, але і погратися, то дискретна відеокарта часом може переплюнути за ціною навіть процесор. Звичайно, для більш простих завдань, тим же офісних комп’ютерів вистачить будь-простенькій відеокарти, які зможуть забезпечувати комфортну роботу поза ігор. Серед інших варіантів відеокарти в основному діляться наступним чином:

  Дискретні: Дані відеокарти призначені, як ми вже встигли зрозуміти, для більш ресурсоємних і графічно важких процесів, на зразок ігор. Вони займаються обчислювальними процесами і безпосередньою обробкою графіки, надаючи якісний ігровий процес. Говорячи про обчисленнях, конкретно ними займається графічний процесор (GPU), який має набагато більшу важливість, ніж обсяги графічної пам’яті. Природно, чим вище покоління (наприклад, ті ж GeForce 10XX), тим робота краще. Основними чіпсетами на ринку відеокарт є AMD і GeForce, а обсяги пам’яті можуть відрізнятись в залежності від класу пристрою. У бюджетних моделей сьогодні найчастіше по 1-2 Гб пам’яті, у середніх 4 і у самих актуальних ігрових рішень по 6-8 Гб.

  Вбудовані: Такий тип відеокарт є найпоширенішим у простих бюджетних і середніх комп’ютерах, так як вони є частиною встановленого гібридного процесора. Вони не володіють великою продуктивністю і швидкістю, так як черпають ресурси від оперативної пам’яті. Однак більшість сучасних чіпсетів може дозволити запустити більш-менш сучасну гру на мінімальних налаштуваннях графіки. За рахунок таких показників необхідність купівлі дешевої відеокарти для недорогих збірок зовсім відпадає, що в свою чергу дозволяє трохи заощадити.

  Оперативна пам’ять

  Така комплектуюча, як ОЗП або ж оперативна пам’ять також є досить важливим параметром, що впливає на швидкість роботи операційної системи, хорошу багатозадачність і швидкодію. Природно, чим більше оперативної пам’яті встановлено – тим краще. Для середньої складання комп’ютера може бути цілком достатньо 8 Гб. Це дозволить ефективно працювати, а також грати в деякі сучасні ігри на пристойних налаштуваннях. Такий показник можна вважати універсальним. З іншого боку, якщо здійснюється складання ігрового комп’ютера, то краще встановити туди 16 Гб. Вкрай рідко встановлюють 32 Гб ОЗП, і в основному це відбувається, якщо користувач хоче зібрати ну вже дуже потужний пристрій за умови достатнього бюджету.

  Також при встановленні оперативної пам’яті краще використовувати пару однакових модулів з меншим обсягом, ніж один, але більшого. Це дозволить системі включити режим двоканального доступу, який є більш швидким. Кажучи про типи пам’яті DDR3 все ще є актуальною для більшості материнських плат і особливо не поступаються за продуктивністю DDR4. Звичайно, більш нові та актуальні моделі мат. плат працюють тільки з DDR4, так що сильно над цим замислюватися не варто. Та й самі типи не особливо розрізняються за ціною.

  Жорсткі диски

  Жорсткий диск є іншим типом пам’яті комп’ютера, який дозволяє зберігати будь-яку записану на них інформацію, власне, як і забезпечувати місце для роботи операційної системи. Вони є цілком надійними і універсальними засобами зберігання інформації, і можуть мати різну архітектуру, а також обсяги. Останній показник є важливим для тих користувачів, які збираються колекціонувати на комп’ютері безліч інформації, начебто диско – або ж фильмографий улюблених співаків та акторів, великі архіви сімейних та особистих фотографій, та й взагалі все, що можна тільки придумати. Якщо раніше обсяги жорсткого диска не дозволяли робити цього, пропонуючи зовсім небагато місця, то зараз одного терабайта, який практично став стандартом для будь-якої комплектації, може бути достатньо для великої кількості інформації.

  Ще одним важливим параметром жорсткого диска, як для більш комфортної роботи, так і в цілому, є швидкість, яка у багатьох виробників розподіляється на три види:

  • 5400-5900 rpm – стандартні диски для зберігання даних, загальна продуктивність яких навряд чи поступається більш швидкісним варіантами. Є одними з найбільш доступних і безшумних.
  • 7200 rpm – варіанти, призначені для масового застосування, які досить часто голосно звучать при роботі, віддаючись вібрацією в системний блок.
  • 7200 rpm (Performance) – більш якісні та швидкі моделі, які при цьому залишаються занадто дорогими.

  Класичні HDD диски все ще користуються широкою популярністю, але вони поступаються за швидкістю приходять їм на заміну твердотілим SSD накопичувачів, які відмінно підходять для установки операційних систем, також позитивно впливаючи на швидкість роботи. Однак для тривалого зберігання інформації вони менш ефективні, а їх вартість в рази перевищує вартість HDD.

  Наявність приводу

  В умовах все того ж стрімкого розвитку технологій необхідність наявності у комп’ютерах і ноутбуках оптичного приводу для читання дисків практично зникла. Здебільшого тому, що їх замінили комп’ютерні флешки, портативні і звичайні жорсткі диски. При наявності масового доступу в інтернет збереження файлів на дисках також втратило свою актуальність, так як в мережі вони постійно оновлюються і доступні для завантаження в будь-який зручний момент. Будь то фільми, книги, драйвера або всілякі утиліти.

  І все ж, якщо необхідність в установці оптичного приводу виникла, то варто звернути увагу на різні популярні моделі від Samsung або LG. Вони, як відомо, володіють високою якістю, а разом з тим і швидкістю зчитування/відтворення інформації з диска.

  Система охолодження

  Даний пункт також важливий, якщо ви хочете уникнути перегріву окремих компонентів і системи в цілому. Найпоширенішим варіантом для охолодження є кулер. На сьогоднішній день існує безліч модифікацій системних блоків, які дозволяють встановлювати кулери в різні зони для більш ефективного охолодження і провітрювання корпусу.

  Не менш популярною системою охолодження можна також відзначити і рідинну (або ж водяну). Вона являє собою замкнуту систему з трубками, наповненими рідиною. Така система охолодження по праву вважається більш ефективною. Насамперед вона набагато компактніша, ніж попередня, а головним її перевагою вважається безшумність. Звичайно, в деяких випадках, домогтися повній безшумності практично неможливо, однак, якщо вибирати якісне і тихе охолодження, то дана система буде набагато краще.

  (Оцінок поки що немає)

  Завантаження…
  Мітки:комп’ютер

  Схожі записи
  • Найкращі ігрові материнські плати на базі чіпсетів Intel Z370 і AMD X370 в 2018 році

   Коментарів немає | Сер 24, 2018  • ТОП 10 кращі відеокарти 2017 року для стаціонарних комп’ютерів

   Коментарів немає | Лют 23, 2017  • Комп’ютер «Cleverbot» розмовляє подібно людині

   Коментарів немає | Сен 11, 2011  • При підключенні iPhone 4 комп’ютер мимовільно перевантажується

   4 коментарю | 21 Лип, 2011  • Розганяємо кулер ПК — простий спосіб за 10 хвилин

   6 коментарів | Сен 3, 2011  • Жорсткий диск: як поліпшити характеристики

   1 коментар | Мар 1, 2014

  3 коментаря

 • uriyum 21.09.2017  Відповісти

  «5400-5900 rpm – стандартні диски для зберігання даних, загальна продуктивність яких навряд чи поступається більш швидкісним варіантами. Є одними з найбільш доступних і безшумних.»

  Навряд чи поступається більш швидкісним варіантів… Не створюйте ересть ні фіга вони не на рівних з 7200 rpm – 7200 rpm (Performance). Наприклад, 5400 ідеально тільки для файлопомойки. І це перевірено!!! (на ноут з Win8.1 — Linux Ubuntu 14.04).

 • uriyum 21.09.2017  Відповісти

  Хоч навіть, тут мова йде про ПК, тобто жорсткий диск 5400 об, все одно не суперник для 7200 об

  • Ruslan 23.09.2017   Відповісти

   В плані швидкості, звичайно, не суперник. Однак, на увазі саме зберігання даних. Звичайно, якщо важлива швидкість, як, наприклад, для ігор, то другий варіант буде практичніше.