Зміст

 • Що таке сканер?
 • Типи сканерів
 • Роздільна здатність сканування
 • Динамічний діапазон
 • Режими сканування
 • Корекція зображення
 • Висновок
 • Можливість увічнити будь-який момент вашого життя за допомогою фотографії дарує безцінні спогади. Однак, як вам відомо, фотоапарати не завжди були цифровими і їх результат, а саме сама фотографія, схильний до дії часу. Благо, на сьогоднішній день оцифровка фотографії для її зберігання на комп’ютері або портативному носії – справа нескладна, а допомагають у цьому сканери. Правда, далеко не всі фотосканеры однакові, і це дійсно залежить від того, що ви плануєте сканувати, необхідної якості сканування і того, як часто ви плануєте сканувати фотографії, щоб визначитися з відповідною моделлю. Саме тому ми і вирішили зібрати в одному місці всі основні аспекти, що вимагають вашої уваги при виборі сканера для фотографій і документів. Насправді, їх не так багато, як може здатися на перший погляд, але всі вони важливі.

  Що таке сканер?

  Відповідь на це питання водночас і дуже простий, і дуже великий. Якщо говорити саме про фотографії або документах, то сканери допомагають оцифрувати їх, перетворюючи їх у зображення. Якщо не вдаватися в подробиці, то принцип роботи тут прямо протилежний принтерів. Більшість сучасних сканерів можуть використовуватися для сканування як фізичних знімків, так і зображень на плівці. Багато також можуть дозволити вам покращувати підсумкові зображення, видаляючи подряпини і складки і відновлюючи кольору, збляклі з плином часу. Як і цифрові камери, сканери створюють копію об’єкта, збудованого з мільйонів маленьких «елементів зображення (пікселів).

  Само собою, кінцевим результатом сканування є практично невідмітний від зображення, знятого камерою, файл. Фактично, одні і ті ж формати файлів використовуються для виведення оцифрованих зображень, що дозволяє використовувати сканери для «фотографування» невеликих тривимірних об’єктів, таких як ювелірні вироби та електронні компоненти.

  Типи сканерів

  Багато користувачі набувають сканер, як частина МФУ. У цьому випадку вони максимально прості у використанні і дозволяють друкувати безпосередньо при скануванні. Звісно, якихось особливих фішок від таких сканерів вам чекати не доведеться. У разі ж, якщо вам потрібен функціональний або ж навпаки, менш громіздкий сканер, то варто звернути свою увагу на інші типи сканерів, доступні на ринку. Основними серед них є:

  Планшетний сканер – найбільш популярний тип, широко поширений серед найбільшої кількості користувачів. В основному його воліють за рахунок зручної і далеко не найбільш громіздкою конструкції, що дозволяє якісно сканувати фотографії, документи та іншу інформацію. Принцип роботи тут той же, що і у МФУ, який ви нерідко спостерігали у шкільні та студентські роки, знімаючи копії з навчальних посібників. Лист притискається до скляної поверхні, за якої і розташовується скануючий елемент.

  Протяжної (листовий) сканер – набагато менш поширений тип, рідко зустрічається за межами офісів і підприємств. Принцип сканування в даному випадку полягає в пропущенні аркуша через спеціальну щілину. З цього, очікувано, випливають і певні недоліки. Головним із них є той, що відсканувати на такому пристрої ви зможете тільки окремий, самостійний аркуш паперу. Це означає, що журнал або книгу туди засунути точно не вдасться. За рахунок цього вони поступово втратили популярність, і на даний момент не отримують широкого поширення.

  Слайд-сканер – тип, що використовується виключно для сканування фотоплівки. В принципі, по самій технології може нагадати протяжний сканер, однак результат на виході значно більш якісний, хоч і обмежується лише фотографіями. Звичайно, цей тип також не має найбільші шанси на широке поширення серед звичайних користувачів, хіба що ви професійно займаєтеся оцифруванням плівок.

  Барабанний сканер – це, мабуть, кращий серед всіх типів, так як може запропонувати вкрай високий дозвіл і відмінні результати. Хоча на цьому список переваг для звичайного користувача можна закінчити, так як цей тип сканерів представляється надзвичайно дорогим для повсякденного використання, і застосовується здебільшого в поліграфії.

  Ручний сканер – один з найбільш дешевих варіантів сканування, на противагу попереднього типу, який, однак, вимагає певного досвіду в управлінні. Ні, нічого складно в цьому ви не знайдете, однак, з-за того, що для сканування вам доведеться вручну водити сканером по картинці або тексту, результат може сильно відрізнятися на виході. Логічно, що при тремтячих руках або просто легкому зміщенні ви ризикуєте отримати артефакти і викривлення у відсканованому фалі. В цьому і полягає основний недолік даного типу.

  Роздільна здатність сканування

  Розібравшись з принципами роботи і типи сканерів, саме час перейти до важливих аспектів, одним з яких є дозвіл сканування, яке впливає на ступінь збільшення оригіналу. Воно повинно визначатися розміром вихідного зображення і необхідним результатом. Оптичне дозвіл характеристики сканера являють собою два числа: кількість пікселів в матриці сканера і дозвіл, який забезпечує механізм переміщення скануючого елемента. Якщо воно, наприклад, відповідає 4800х9600, то 4800 відноситься до числа точок в матриці, а цифра 9600 являє собою кількість кроків, за якими голівка переміщається для покриття сканованого зображення.

  Дозвіл ваших сканувань має визначатися тим, для чого ви збираєтеся використовувати оцифровану картинку. По факту це може залежати від безлічі нюансів, однак, у більшості випадків це напевно буде одна з наступних альтернатив:

  • Зображення буде використовуватися в тому ж розмірі, що й оригінал;
  • Зображення буде збільшено по мірі його сканування;
  • Зображення буде збільшено і відредаговано після сканування.

  Більшість принтерів розраховані на роботу з роздільною здатністю зображення від 180 до 300 пікселів на дюйм (ppi). Для зображень, які будуть надруковані у невеликих розмірах, рекомендується дозвіл на 300 ppi, так як до них, можливо, доведеться придивлятися трохи більше звичайного, а вам напевно буде важливо, щоб всі деталі зображення було видно. Що стосується збільшених зображень, то їх дозвіл рекомендується знижувати пропорційно ступеня збільшення. При цьому, показник 180 ppi слід розглядати як найнижче дозвіл, необхідний для прийнятної якості друку при заданому розмірі зображення.

  Динамічний діапазон

  Як і будь-яка хороша камера, якісний сканер повинен мати можливість передати кольори найбільш точно, не засвічуючи яскраві відблиски і не перетворюючи тіні в суцільний чорний. Проте, все це не так просто, як здається. Дізнатися оптичну щільність уподобаної моделі ви зможе, подивившись на значення Dmax (максимальна щільність) і Dmin (мінімальна щільність) у характеристиках. Правда, варто також врахувати і те, що деякі виробники вказують дані для сканерів, а вже тим більше бюджетныъ. Однак можна з упевненістю припустити, що високоякісний сканер буде мати Dmin приблизно 0,3.

  Чим вище показник оптичної щільності, тим більше деталей сканер може надати, особливо в місцях, де є тіні. Вам знадобиться показник Dmax близько 2,0 для якісного сканування документів і іншого тексту, 3,2 для фотоплівки і 4,0-4,2 для слайдів.

  Режими сканування

  Більшість сканерів надають три режими роботи: автоматичний, звичайний (домашній) і професійний. Перший з них призначений для абсолютних новачків і забезпечує лише примітивні прийоми корекції начебто видалення пилу і відновлення кольору. Другий режим часто дозволяє робити більш тонкі налаштування яскравості і контрастності, а також оптимізувати текст для сканування. Професійний режим забезпечує повний набір налаштувань і дозволяє сканувати певний розмір листа, наприклад, A4.

  На деяких окремих моделях вам може зустрітися і режим Office для сканування декількох документів однакового розміру. Правда, для коректної роботи цього режиму зазвичай потрібно пристрій автоматичної подачі документів.

  Корекція зображення

  Більшість фотосканеров оснащені засобами для видалення пилу і дрібних плям, відновлення вицвілих кольорів і збільшення деталізації в тіні. У загальному і цілому, ці установки допомагають поліпшити підсумковий результат, нерідко позбавляючи вас від необхідності редагувати зображення за допомогою спеціального ПО. Однак вони не можуть творити чудеса, тому не очікуйте, що всі дефекти будуть видалені з сильно пошкоджених оригіналів або чорно-біле фото чарівним чином наповниться живими фарбами.

  • Видалення пилу в основному використовується при скануванні зображень з плівки, а також може використовуватися для придушення подряпин на поверхні плівок або фотографій.
  • Відновлення кольору може бути застосоване до фотографій і плівці, і працює в основному за рахунок підвищення насиченості (яка помітно зменшується у вицвілих зображень). Більшість сканерів застосовують цю настройку відразу по всій площі зображення.
  • Корекція фону освітлює темні ділянки фото, що з’являються при фотографуванні проти світла. Багато сканери дозволяють вам налаштовувати рівень корекції для одержання природних результатів.
  • Функція усунення растра забезпечує більш якісне сканування фотографій, книг і журналів. Вона також здатна пригнічувати брижі, які зрідка може з’являтися в затінених частинах зображення, як, наприклад, у поверхні води. Однак це може також призвести до втрати чіткості зображення.

  Висновок

  Так який же саме сканер для фото буде для вас найбільш підходящим? По правді кажучи, це все залежить не тільки від перерахованих вище аспектів (хоча в більшій мірі саме від них). Однак, важливо також і те, що ви збираєтеся робити з отриманими результатами. До речі, якщо ви збираєтеся зберігати оцифровані фото на комп’ютері або на хмарі, зрідка передаючи і показуючи їх рідним, і ще рідше розкриваючи, то необхідності в дорогому сканері може взагалі не виникнути.

  З іншого боку, якщо ви плануєте зайнятися роботою, в якій сканер буде однією з важливих складових, то краще в даній ситуації, не економити на якості. Тільки професіонали, які мають намір передруковувати скановані документи і фото або використовувати якусь іншу версію зображень з більш високою роздільною здатністю в іншому місці, вимагають результатів, що надаються сучасними високоякісними сканерами. І так, іноді, в залежності від ваших потреб, сканер, розташований у верхній частині вашого багатофункціонального пристрою, може показувати хороші результати. Але тільки іноді.

  (Оцінок поки що немає)

  Завантаження…
  Мітки:Сканер

  Схожі записи
  • Огляд МФУ Canon i-Sensys MF5940dn для невеликого офісу

   Коментарів немає | 16 Січ, 2012  • МФУ для дому: який вибирати

   Коментарів немає | Кві 10, 2014  • Як протестувати сканер

   Коментарів немає | 5 Черв, 2012  • ТОП-8 кращих МФУ влітку 2018 року

   Коментарів немає | Чер 12, 2018